38 książek, które przybliżą Cię do zawodowego spełnienia
Muszę Ci się do czegoś przyznać. Jestem uzależniony. Moim największym uzależnieniem jest kupowanie książek. Zdarza mi się czytać nawet 5 książek jednocześnie.
W ciągu ostatnich kilku lat zgromadziłem sporą biblioteczkę. Aktualnie moje książki zajmuję trochę ponad 2 regały. Spośród nich wytypowałem kilkanaście, które są moim zdaniem najważniejsze z perspektywy spełnienia zawodowego i poszukiwania swojej drogi życiowej.
Pogrupowałem je w kilka kategorii tak, żeby objąć kompleksowo kwestię spełnienia.
Kategoria 1. Praca przynosząca spełnienie
Co znaczy być zawodowo spełnionym? Jakie cechy ma praca, która daje poczucie sensu, radości i spełnienia? Co zrobić, żeby samemu stworzyć sobie takie miejsce pracy? W tej kategorii jest pięć książek, bardzo praktycznych. To źródło pomysłów, które możesz od raz wcielić w życie.
1. Taka praca nie ma sensu, Tony Schwartz
Jakie masz cztery główne potrzeby, które muszą być zaspokojone w pracy? Ta książka uczy, jak dbać o siebie, regenerować energię i dbać o balans w pracy. Zasady podane w tej książce pozwolą Ci wyeliminować zmęczenie, radzić sobie ze stresem i pozwolą zapobiec wypaleniu zawodowemu. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
2. Dobrze zaprojektowane życie, Bill Burnett i Dave Evans
Ta książka „po inżyniersku” przeprowadzi Cię przez proces projektowania swojej kariery. Autorzy od wielu lat prowadzą kurs dla studentów Uniwersytetu Stanforda, na którym pokazują, jak zaplanować własną drogę oraz rozwijać swoje talenty i predyspozycje. Autorzy rozważają cztery aspekty życia: pracę, zdrowie, zabawę i miłość, ale skupiają się głównie na pracy, bo to w pracy spędzamy dużą część czasu.
3. Zawodowo od nowa, Jon Acuff
Książka dla osób, które planują zmienić branżę, czyli rozpocząć nowy rozdział w swojej pracy. Jeśli stoisz przez taką decyzją, to w tej książce znajdziesz wiele pomysłów, jak dobrze się do tego przygotować a potem z sukcesem przeprowadzić tę zmianę. Metody używane przez autora są bardzo proste, dlatego łatwo możesz ich użyć, również żeby podnieść komfort i przyjemność w obecnej pracy.
4. Jak czerpać radość z pracy, Bruce Daisley
To książka dla tych, którzy są zmęczeni, utracili poczucie sensu, mają dosyć szefa i kolegów, przestali lubić to co robią. Ta książka to kompendium, z którego dowiesz się, o co zadbać w pracy, żeby odzyskać chęć, motywację i radość. Autor pokazuje, w jaki sposób zmiana nawyków w pracy przekłada się na nasze zdrowie, poczucie spełnienia i rozmaite sfery naszego życia.
5. Job crafting, Malwina Puchalska-Kamińska i Agnieszka Łądka-Barańska
Job crafting (przekształcanie pracy) to metoda, która pozwala pracownikom samodzielnie tworzyć środowisko pracy, odnaleźć sens, przyjemność i spełnienie zawodowe. To pierwsza i jedyna w tym zestawieniu książka dedykowana profesjonalistom. Skorzystasz z niej przede wszystkim, jeżeli jesteś specjalistą HR, psychologiem organizacji, konsultantem lub coachem kariery). Książka pokazuje, jak przeprowadzić warsztaty, które pomogą ludziom zaangażować się i świadomie zbudować miejsce pracy, do którego będą chcieli codziennie wracać. W ramach wstępu do tematu „craftowania” zapraszam do artykułu o trzech sposobach przekształcania pracy, które możesz wdrożyć samodzielnie.
Kategoria 2. Psychologia
Z dziedziny psychologii wybrałem cztery tytuły, z którymi warto się zapoznać. Dzięki tym lekturom poznasz podstawy psychologiczne, które stanowią teoretyczne fundamenty Jobfulness.
6. Prawdziwe szczęście, Martin Seligman
Czytając je poznasz podstawy nowego nurtu psychologii, która narodziła się pod koniec XX wieku. Ten nurt to psychologia pozytywnej. Badania w ramach psychologii pozytywnej skupiają się na poszukiwaniu źródeł szczęścia, dobrostanu (ang. wellbeing), zdrowia, miłości. Ważnym tematem w tym nurcie jest odkrywanie mocnych stron, czyli tzw. cnót i sił charakteru.
7. Drive, Daniel Pink
To książka o motywacji, ale nie tej wykorzystywanej w większości firm. Autor przestudiował wiele teorii psychologicznych, szukając odpowiedzi na pytanie co sprawia, że ludzie chętnie angażują się w pracę i czują silą, wewnętrzna motywację.
8. Człowiek w poszukiwaniu sensu, Viktor Frankl
Autor, austriacki psychiatra przeżył pięć lat w różnych obozach koncentracyjnych. Po uwolnieniu z obozu, bazując na swoich obserwacjach i przemyśleniach, stworzył własną metodę psychoterapii, którą nazwał logoterapią. To słowo pochodzi od łacińskiego słowa „logos”, oznaczającego sens. Jeśli zastanawiasz się, co nadaje sens ludzkiemu życiu i co sprawia, że niektórzy ludzie są w stanie przetrwać w nawet w najcięższych warunkach, to w tej książce znajdziesz odpowiedzi.
9. Pstryk, autorzy Chip i Dan Heath
To książka o psychologii zmiany. W książce znajdziesz dużo historii zmian, które zostały przeprowadzone przy ograniczonych środkach i w stosunkowo niedługim czasie. Zmian, pozornie skazanych na niepowodzenie, które zakończyły się sukcesem. Dowiesz się również o co zadbać, żeby przeprowadzić zmianę skutecznie i osiągnąć trwale rezultaty. Chcesz poznać najważniejsze zasady przy wprowadzeniu zmian? Pstryknij link do recenzji książki „Pstryk”.
Kategoria 3. Filozofia i duchowość spełnionego człowieka
Ta kategoria była dla mnie pewnego rodzaju wyzwaniem. Wiem po sobie, jak ważne jest, żeby mieć czas na medytację, modlitwę, kontemplację, czy filozoficzną refleksję nad sensem życia. Jednak każdy z nas ma już prawdopodobnie jakieś swoje sposoby na to. Często sposoby te są nam wpajane przez członków rodziny, w systemie wychowania i edukacji szkolnej. Są na tyle mocno zakorzenione w naszym życiu, że często, nawet jako dorośli ludzie, mamy ograniczoną otwartość światopoglądową, żeby wykroczyć poza te wdrukowane przekonania i wyuczone zachowania.
W przeciwieństwie np. do psychologii, gdzie tezy i teorie mają bogate podłoże naukowe i są poparte badaniami, filozofia i duchowość ma bardziej doświadczeniowy i indywidualny charakter. Chociaż istnieje już sporo badań naukowych dotyczących m.in. wpływu medytacji na samopoczucie, odczuwanie poziomu stresu i zmiany na poziomie mózgu.
Starałem się, żeby zebrać tutaj tytuły, które nie nawiązują wprost do żadnej konkretnej religii. W spisie, który przygotowałem, nie znajdziesz „Biblii”, sutr, „Koranu” czy „Talmudu” lub innych “wielkich ksiąg”. Jeśli praktykujesz wybraną religię, prawdopodobnie znasz “święte księgi”, które stanowią wykładnię w tej tradycji.
Są tu książki, które mnie osobiście zainspirowały do dalszego poszukiwania, ale jednocześnie pozwoliły spojrzeć ponad to, czego do tej pory uczyłem się o duchowości, wierze w Boga i praktykach przekazywanych nam podczas lekcji religii. Mam nadzieję, że dla znajdziesz tutaj również coś dla siebie.
10. Potęga teraźniejszości, Eckhart Tolle
W książce „Potęga teraźniejszości” Eckhart Tolle, słynny nauczyciel duchowy, pokazuje nam, jak żyć szczęśliwie i w zgodzie z samym sobą. Bo osiągnięcie wewnętrznego spokoju i harmonii jest w zasięgu każdego z nas i wcale nie musi być rzeczą trudną. Należy tylko odejść od utartych schematów myślenia, które niepotrzebnie pogłębiają obawy i lęki oraz, ogólnie rzecz ujmując, psychiczny dyskomfort człowieka.
Książka ta pokazuje drogę ku oświeceniu i adresowana jest do tych, którzy drogą tą pragną podążać. To doskonała propozycja dla tych, którzy chcą odmienić swoje życie i potrzebują przewodnika, który im w tym pomoże. Inspirowana jest filozofią mistrzów aikido. Droga ta wymaga zatem koncentracji i wejścia w sferę życia, w której nie ciążą czas, problemy, myślenie czy brzemię osobowości.
To poruszająca, mądra i inspirująca lektura. Stworzona przez autora, który został uznany przez Watkins Review za najbardziej wpływowego na świecie autora książek o duchowości. Z resztą Eckhart Tolle jest sam w sobie postacią niezwykłą. Studiował psychologię, filozofię i literaturę na Uniwersytecie Londyńskim. Studia doktoranckie odbył natomiast na słynnym Uniwersytecie Cambridge.
Jak sam pisze o sobie Eckhart Tolle, nie jest przedstawicielem żadnej konkretnej religii ani też wyznawcą jakiejś jednej, konkretnej szkoły filozoficznej. W swych pracach oczywiście inspiruje się rozmaitymi nurtami, jednak stara się wydobyć z nich to, co naprawdę ważne jest dla ludzi pragnących zmienić na lepsze swoje życie.
11. Cud uważności, Thich Nhat Hanh
Uważność (ang. Mindfulness), to bardzo popularny ostatnio temat. Potrzebujemy spokoju serca i samokontroli, jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty. Jeśli bowiem tracimy samokontrolę, pozwalamy niecierpliwości i złości zakłócić naszą pracę, to odbieramy jej tym samym jakąkolwiek wartość.
Drogą do tej samokontroli jest codzienny trening uważności. Każdą czynność powinniśmy wykonywać uważnie. Aby zapanować nad naszym umysłem i uspokoić myśli, powinniśmy uważnie przyglądać się naszym uczuciom i wrażeniom zmysłowym oraz jednoczyć się z nimi. Nauczmy się patrzeć na wszystkie istoty oczami pełnymi współczucia.
“Cud uważności to nie jest typowa książka o medytacji. Na rynku można znaleźć “podręczniki mindfulness”, których autorzy nauczą Cię, jak opanować podstawy medytacji uważności. Znajdziesz też sporo aplikacji i nagrań, które przeprowadzą Cię przez proces poznawania różnych rodzajów medytacji i pomogą wypracować codzienny nawyk.
Główny przekaz tej książki przekłada się na naszą postawę wobec innych ludzi, a zwłaszcza najbliższe otoczenie. Kwintesencją rozważań autora jest wskazówka: „Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas – to teraz. Chwila teraźniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy”. To książka o filozoficznych podstawach uważności, napisana przez twórcę tego nurtu medytacyjnego.
12. Boska matryca, Gregg Braden
Gregg Braden jest badaczem religii, kultur, który swoją drogę poznania rozpoczynał studiując nauki ścisłe i pracę jako inżynier dla kilku międzynarodowych koncernów. Od wielu lat stara się łączyć swoje doświadczenie akademickie z poszukiwaniami odpowiedzi na niezliczone pytania o duchowość i ludzką naturę. W tym celu podróżuje do najdalszych zakątków ziemi, by rozmawiać z mnichami, szamanami, joginami, zapisywać i analizować to, co mówią i robią.
„Boska matryca” opisuje jak najbardziej naszą rzeczywistość. Czyni to jednak w sposób zupełnie inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Na plan pierwszy wysuwa to, czego istnienie zazwyczaj, co najwyżej, przeczuwamy. Autor przekonuje nas, że mamy istotny wpływ na kształtowanie własnego życia. Nie jesteśmy jedynie jego biernymi obserwatorami i jego jakość zależy przede wszystkim od nas samych.
Kiedy patrzymy na nasze życie z punktu widzenia, w którym wszystko jest wszędzie w każdej chwili, implikacje są tak rozległe i dla wielu ludzi trudne do uchwycenia. Właśnie z powodu naszego uniwersalnego połączenia posiadamy moc wspierania innych, dzielenia i uczestniczenia w radościach życia i jego tragediach wszędzie, w każdej chwili.
Poprzez moc naszej wszechobecnej, holograficznej świadomości, każdy z tych, zdawałoby się, niewiele znaczących wyborów ma konsekwencje, które rozciągają się poza miejsca i chwile naszego życia. Nasze indywidualne wybory łączą się, stając się naszą kolektywną rzeczywistością – tym, co czyni te odkrycia zarówno ekscytującymi, jak i niepokojącymi.
13. Żyj z radością, Yongey Mingyur
Ta książka przybliży Ci duchowość w podejściu buddyjskim. Obiecałem, że nie będzie w tym zestawieniu książek stricte religijnych i tak jest w istocie. Choć autor “Żyj z radością” jest mnichem i nauczycielem buddyjskim, to książka która napsiał, jest przede wszystkim o sposobie działania naszego umysłu. Powołując się na różne badania naukowe, autor pokazuje jak działa nasz umysł i dlaczego może to wywoływać cierpienie. Poprzez regularne praktykowanie medytacji możemy uaktywnić obszary mózgu odpowiedzialne za szczęście i współczucie.
Yongey Mingyur łączy zasady buddyzmu tybetańskiego, neuronauki i fizyki kwantowej w sposób, który na zawsze zmieni nasze podejście do ludzkiego doświadczenia. Stosując opisane przez autora praktyki buddyjskie, możemy odkryć, jak rozwiązywać codzienne problemy i odzyskać radość życia.
Polecam tę lekturę każdemu, kto próbował już np. medytacji uważności i jest gotów na kolejne zanurzenie w świecie medytacji. Lektura może też zainteresować osoby, które chcą zrozumieć podstawy filozoficzne i naukowe nauk Buddy.
14. Duchowość ciała, Alexander Lowen
Autor tej książki to nieżyjący już, bardzo znany psychiatra i twórca metody terapeutycznej znanej jako analiza bioenergetyczna lub bioenergetyka. W trakcie swoich studiów i praktyki jako lekarz i psychoanalityk zetknął się z wieloma problemami pacjentów, na które żadna z tych dziedzin nie zalazła skutecznego rozwiązania.
Dopiero połączenie jego wiedzy i umiejętności lekarza i psychoterapeuty oraz innowacyjnego podejścia do pracy z ciałem i oddechem, pozwoliło mu opracować skuteczne metody terapeutyczne. W ciągu wielu lat pracy Alexander Lowen napisał kilka książek, z których ta, moim zdaniem, może zainteresować najszersze grono czytelników.
Niewidzialny duch i obserwowalna cielesna materia łączą się w pojęciu danej nam z góry łaski, którą można określić „boskim duchem” działającym w ciele człowieka. Tak więc istnienie ludzkie to stan pewnej świętości, kompletności, jedności ziemskiego życia z tym, co boskie. “Świętość” i “kompletność”, czyli po prostu zdrowie, najwidoczniej i najpewniej przejawia się we wdzięku ruchów, w cielesnym „blasku” i w żywotności, „przygaszenie” zaś i toporność ruchów mogą oznaczać nawet śmiertelną chorobę.
W tej książce Lowen odkrył przed nami to subtelne “połączenie ciała i ducha”
15. Przebudzenie, Sam Harris
„Przebudzenie. Duchowość bez religii” to wyjątkowy przewodnik po medytacji jako racjonalnej praktyce opartej na neurobiologii i psychologii. Autor łączy własne wspomnienia jako człowieka zawsze poszukującego z naukową i filozoficzną wyprawą w głąb własnego „ja” oraz nowoczesnym, inspirującym przewodnikiem po współczesnej transcendencji.
Sam Harris zgłębia naturę świadomości, skrupulatnie wyjaśnia, jak medytować oraz inspiruje do skutecznej, satysfakcjonującej życiowej zmiany. Autor przełamuje mit, że nauka nie może nic powiedzieć o moralności i że neuronauka stanowi istotne źródło wiedzy również na ten temat.
Kategoria 4. Misja osobista i sens życia
Temat misji osobistej łączy się mocno z tematem duchowości. Moim zdaniem warto poszukać odpowiedzi na pytanie o sens czy główny cel swojego życia. O tym właśnie są książki z tej kategorii, o odkrywaniu fundamentu naszej egzystencji. Do tej kategorii można by również przypisać książkę „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora Frankla, ale o niej już wspomniałem wcześniej w artykule dotyczącym psychologii.
16. Zaczynaj od dlaczego, Simon Sinek
Simon Sinek to “klasyka gatunku” Jeśli szukasz inspiracji czy sam chcesz inspirować innych do podejmowania wyzwań ta książką pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób mówić do ludzi, jak lepiej komunikować cele i oczekiwania. Autor pokazuje moc pytania “Dlaczego” (WHY) i dlaczego to właśnie od niego powinieneś zawsze zaczynać swoje wypowiedzi.
Kiedy przejrzysz strony internetowe choć kilku firm z dowolnej branży, bez wątpienia zauważysz, że przedsiębiorcy wskazują na nich przede wszystkim, czym się zajmują. Mówią też o swoich mocnych stronach, ale tylko nieliczni w sposób prosty i zrozumiały określają, dlaczego robią to, co robią.
To pytanie “Dlaczego” to właśnie pytanie o sens i nadrzędny cel naszych działań. Fundamentalne pytanie, które każdy powinien sobie zadawać.
17. Droga, Laurie Beath Jones
Jak wykreować własną misję w życiu osobistym i zawodowym? Pojedyncze osoby i całe firmy dowiadują się tego, o czym historia mówi nam od dawna – że ludzie i grupy ludzi z jasno zdefiniowaną misją zawsze wyprzedzają tych, którzy jej nie mają.
Jednak do tej pory proces formułowania deklaracji misji był tak żmudny, iż tylko nieliczni poświęcali na to czas, energię i środki. W książce Droga autorka bestsellerów Laurie Beth Jones przedstawia inspirujące i praktyczne rady, które prowadzą czytelników przez kolejne etapy definiowania i wypełniania misji.
Po ponad dziesięciu latach doświadczeń w niesieniu pomocy grupom i pojedynczym osobom Jones stworzyła przejrzysty przewodnik, umożliwiający spisanie deklaracji misji po kilku godzinach, a nie miesiącach czy latach. Pełna humoru, ćwiczeń, medytacji i przykładów Droga to podstawowa lektura dla każdego, kto szuka prostszej i jaśniejszej drogi przez świat.
18. 8. nawyk, Stephen Covey
“8. nawyk” to uzupełnienie do światowego bestsellera “7 nawyków skutecznego działania”, który stał się najważniejszą książką z obszaru produktywności.
8. nawyk. pozwala wykroczyć poza “zwykłą” efektywność działania, odnaleźć prawdziwy sens naszej pracy i związków z ludźmi, a dzięki temu osiągnąć pełną życiową satysfakcję. Autor nazywa to odkrywaniem swojego głosu.
Jeśli już czytałeś „Zaczynaj od Dlaczego” Simona Sineka (patrz wyżej), to tutaj znajdziesz uzupełnienie i rozwinięcie tej koncepcji.
19. Znajdź swoje dlaczego
Książka „Zaczynaj od dlaczego” zachęciła miliony czytelników do przemyślenia wszystkiego, co robią – w życiu prywatnym, w karierze zawodowej i w prowadzeniu firmy.
„Znajdź swoje dlaczego” zaczyna się w miejscu, w którym skończyło się „Zaczynaj od dlaczego”. Pokazuje, jak wykorzystać w praktyce cenne spostrzeżenia Simona Sineka, tak aby poczuć większą inspirację w pracy, a w dalszej kolejności zacząć inspirować ludzi dookoła siebie.
Autorzy prowadzą Cię i pokazują, jak wygląda proces odkrywania i formułowania “dlaczego”. Dzięki tej lekturze dowiesz się, jak skutecznie pomóc indywidualnej osobie oraz zespołowi w znalezieniu ich “Dlaczego” i ubraniu je we właściwe słowa.
Kategoria 5. Produktywność i realizacja zadań
Kiedy już zdefiniowaliśmy “swoje DLACZEGO”, warto dowiedzieć się CO robić, żeby zrealizować swoje cele oraz JAK to robić. Peter Drucker, jeden z najbardziej znanych profesorów zarządzania napisał kiedyś, że “nie chodzi o to, aby robić wszystkie rzeczy we właściwy sposób. Chodzi przede wszystkim o to, aby robić właściwe rzeczy”. W produktywności chodzi o to, żeby robić właściwe rzeczy, we właściwy sposób i we właściwym czasie. I na tych trzech aspektach będziemy skupiać się w tej części “Biblioteki”
20. 7 nawyków skutecznego działania, Stephen R. Covey
To już druga książka autorstwa Stephena Coveya w tym zestawieniu (jeśli nie pamiętasz, w części dotyczącej odkrywania misji polecałem “8. nawyk”, który jest uzupełnieniem koncepcji zawartej w tej książce). W kategorii produktywności ta książka jest dla mnie jak Biblia. Owszem, można funkcjonować bez znajomości “7 nawyków”, ale warto sięgnąć po tę książkę przynajmniej z dwóch powodów.
Po pierwsze koncepcja w niej opisane ułatwiają zrozumienie idei efektywności i produktywności osobistej i jest wykładnią pewnej “filozofii działania”. Wielu późniejszych autorów nawiązuje do niej, a często powtarza wręcz opisane w tej książce zasady, więc znając “oryginał” nie będziecie już tracić czasu na kopie.
Po drugie, pomimo tego, że książka została napisana w 1989, czyli dość dawno, to nie straciła na aktualności. Siedem zasad Coveya jest wciąż bardzo na czasie, może nawet jeszcze bardziej teraz. W dzisiejszych czasach mamy znacznie więcej “rozpraszaczy”. Uniwersalna zasady opisane w książce pozwolą się skupić na tym, co najważniejsze.
21. Najpierw rzeczy najważniejsze, Stephen R. Covey
Kolejna, trzecia książka tego autora. Jeśli znasz matrycę Eisenhowera, to wiesz, że zadania można podzielić na ćwiartki: 1. ważne i pilne, 2. ważne i niepilne, 3. mało ważne i pilne oraz 4. mało ważne i niepilne. Tymi z pierwszej grupy należy zająć się od razu, z drugiej – odłożyć, z trzeciej – oddelegować a z czwartej – usunąć z listy zadań.
W tej książce znajdziesz instrukcję, co zrobić z zadaniami z drugiej ćwiartki: Ważne i niepilne. Bo może być tak, że jeśli nie wygospodarujesz na nie czasu, zadania z tej ćwiartki nie zostaną nigdy zrealizowane. Przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy masz cele i marzenia, które chcesz zrealizować oprócz swoich codziennych zajęć, a na które często brakuje Ci czasu.
22. Zen To Done, Leo Babauta
Znasz Getting Things Done? To doskonały system zarządzania zadaniami, stworzony i opisany przez Davida Allena, w książce o tym samym tytule. Wprowadzenie tego systemu stwarza jednak kilka ograniczeń, jest dość skomplikowanym i pracochłonnym procesem.
To właśnie sprawiło, że Leo Babauta, twórca bloga Zen Habits i autor kilku książek, postanowił stworzyć prostszy i bardziej intuicyjny system Zen To Done. Z założenia jest to “lekka” i łatwa we wprowadzeniu alternatywa dla GTD.
Zasady i metody ZTD zostały opracowane tak, żeby można było stosować je wybiórczo. W książce, już na samym początku, znajdziesz rozdział “Mini ZTD – dla niecierpliwych”, który umożliwia wdrożenie pierwszych nawyków, jeszcze zanim poznasz cały system. To genialne podejście sprawia, że praktycznie od razu możesz zacząć stosować tę metodę. No i jest znakomitym i praktycznym uzupełnieniem wspomnianej wyżej książki “7 nawyków skutecznego działania” Coveya.
23. Jedna rzecz, Gary Keller i Jay Papasan
Na pewno kiedyś słyszałeś o wielozadaniowości (ang. multitasking). Swojego czasu panował kult wielozadaniowości. Wciąż jeszcze, w niektórych ogłoszeniach o pracy, wśród wymagań można znaleźć wielozadaniowość. Jest z nią tylko jeden problem. Ona nie istnieje. To szkodliwy mit i pułapka, w którą wpada wiele osób.
Ta książka skutecznie obala mit wielozadaniowości. Autorzy przytaczają sporo badań naukowych oraz pokazują skuteczną metodę zwiększania produktywności. Tą drogą jest wybór tylko jednej rzeczy, na której maksymalnie skupiasz się w określonym czasie.
24. 10 kroków maksymalnej produktywności, Michał Śliwiński
Piszę tutaj o tej książce z dwóch powodów. Po pierwsze, jestem zagorzałym fanem polskiej aplikacji do zarządzania zadaniami Nozbe, której właśnie dotyczy ta książka. Michał Śliwiński, który jest autorem książki jest jednocześnie CEO Nozbe, znakomitej polskiej aplikacji do zarządzania zadaniami. Z książki “10 kroków maksymalnej produktywności” możesz skorzystać na dwa sposoby.
Po pierwsze, nauczysz się lepiej zarządzać zadaniami i projektami, zgodnie z filozofią Getting Things Done (o której wspominałem już wcześniej). Michał jest praktykiem, przedsiębiorcą i freakiem produktywności. Po drugie, jeśli jesteś użytkownikiem Nozbe, nauczysz się efektywnie korzystać z tej aplikacji. Każdy rozdział zawiera instrukcję do natychmiastowego wdrożenia w Nozbe. Nie korzystasz jeszcze z Nozbe? To koniecznie sprawdź, jak możesz z jego pomocą zwiększyć swoją produktywność.
Kategoria 6. Nawyki i rytuały
25. Droga artysty
26. Fenomen poranka
27. Atomowe nawyki
28. Wyzwalacze
29. Filozofia kaizen
Kategoria 7. Równowaga w życiu
30. Work-life balance – B. Rzepka
31. Żyć w równowadze
32. IKIGAI
33. Nawyk samodyscypliny
34. Esencjalista
Kategoria 8. Równowaga cyfrowa
Urządzenia mobilne, smartfony, tablety i laptopy towarzyszą większości z nas przez wiele godzin każdego dnia. Na skutek pandemii i pracy zdalnej, ten czas jeszcze bardziej się wydłużył. Istnieje potrzeba opanowania nowych umiejętności, jak korzystać z dobrodziejstw technologii i zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego zdecydowałem się dodać kategorię dotyczącą równowagi cyfrowej.