Czy zmiana może być tak szybka, jak pstryknięcie palcami? “Pstryk” autorstwa Chipa i Dana Heathów to jedna z tych książek, które przeczytać trzeba. Autorzy korzystają z metafory jeźdźca i słonia jako opis części racjonalnej i emocjonalnej ludzkiego umysłu.
Jeździec, uosabiający racjonalność, trzyma wodze, nadaje kierunek i może sterować ruchami słonia, ale jest słabszy fizycznie i szybko się męczy. Słoń, uosabiający emocje, to silne zwierzę, zdolne do ciężkiej pracy, jednak niezbyt chętne do współpracy.
Sukces rozumiany jako realizację założonych celów w długim okresie jest możliwy tylko jeśli jeździec i słoń się “dogadają”. Każdy ma swoje silne i mocne strony oraz, czasem przeciwstawne, potrzeby.
Autorzy opisali trzy ważne zasady, na które stały się kanwą książki:
- “Coś, co wygląda jak opór, często jest brakiem pewności” dlatego jeździec potrzebuje mieć precyzyjnie wyznaczony kierunek.
- “Coś, co wygląda jak lenistwo, często jest zmęczeniem” dlatego pobudź emocje, żeby poruszyć słonia.
- “Coś, co wygląda jak problem z człowiekiem, często jest problemem tkwiącym w sytuacji” dlatego stwórz warunki i przygotuj się odpowiednio do drogi.
W książce znajdziecie dużo historii zmian, które zostały przeprowadzone przy ograniczonych środkach i w stosunkowo niedługim czasie. Zmian, które pozornie były skazana na niepowodzenie, ale zakończyły się sukcesem, dzięki zastosowaniu innowacyjnego podejścia.
Autorzy piszą otwarcie, że nie jest to podręcznik do zarządzania zmianą, w którym opisali wszystkie mechanizmy i elementy, które należy uwzględnić. Jednak z mojej perspektywy to ważna książka, którą powinien przeczytać każdy, kto planuje (lub nie planuje) zmiany 🙂